بستن

مریم محمدی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

آیا قاعدگی بر زیبایی پوست و مو تاثیری دارد؟

فهرست مقاله

بدون شک چرخه قاعدگی و پریود بر روی ظاهر پوست و موی شما تاثیرات زیادی دارد. در این مقاله قصد داریم تاثیر قاعدگی بر پوست و مو در فازهای مختلف دوران قاعدگی را بررسی نموده و راهکارهایی برای جلوگیری یا کاهش شدت این تاثیرات را به شما ارائه دهیم.

هورمون‌هایی که بر روی پوست شما اثر می‌گذارند

دوره پریود و یکی دو روز پیش از آن، زمانیست که پوست شما درگیر مشکلات مرتبط با پریودی نظیر جوش، لک و آکنه می‌شود. این موضوع به علت انباشته شدن سِبوم در زیر سطح پوست است که ظاهری چرب به آن می‌دهد. اگر می‌خواهید بدانید کدام هورمون مقصر اصلی این واقعه است، باید بگوییم که چرب شدن پوست در حقیقت حاصل اثرگذاری چند هورمون است.

وقتی هورمون‌هایی مانند پروژسترون، استروژن و تستسترون از حالت متوازن خارج می‌شوند احتمال چرب یا خشک شدن بیش از اندازه پوست افزایش می‌یابد. استروژن در چرخه قاعدگی به حد بالا و پایین رسیده و همین موضوع بر روی بافت، ضخامت، یکنواختی ساختار پوست و توازن مایعات زیر پوستی تاثیر می‌گذارد.

تغییرات در سطح هورمون می‌تواند باعث ایجاد آکنه شود و پروژسترون نیز در این فرآیند نقشی اساسی دارد. این هورمون باعث بسته شدن منافذ پوستی شده و با تجمع مقدار بیشتری سبوم در زیر سطح پوست، بروز انواع جوش و آکنه قابل انتظار خواهد بود.

در دوران قاعدگی چه اتفاقی برای پوست می‌افتد؟

در جریان چند روز ابتدایی چرخه قاعدگی، سطح هورمون‌هایی مانند استروژن و پروژسترون پایین است. این موضوع باعث خشک و مصنوعی به نظر رسیدن پوست شده و چین و چروک‌ها نیز محسوس‌تر از قبل دیده می‌شوند. مرطوب کردن و آبرسانی پوست بهترین راهکار برای کمک به پوست جهت عبور از این چند روز حساس است.

در جریان هفته نخست از سیکل عادت ماهیانه، هورمون استرژون که برای پوست ضروری است در سطح پایینی قرار داشته و علاوه بر شستشو و رطوبت رسانی معمولی، پوست شما نیازمند مراقبت‌های بیشتری است. اگر مشکلات پوستی و تاثیر قاعدگی بر پوست شما بیشتر از حد معمول بود بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

تاثیر دوران قاعدگی بر پوست

چرخه ۲۸ روزه قاعدگی شامل سه فاز فولیکولی، فاز تخمک گذاری و دوره لوتئال می‌شود. در هر کدام از این فازها تغییرات متفاوتی را شاهد هستیم که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

در فاز فولیکولی که در واقع از روز ۱۰ الی ۱۶ دوران قاعدگی اتفاق می‌افتد، سطح هورمون استروژن به آرامی افزایش می‌یابد. پوست شما در این شرایط در بهترین وضعیتش قرار داشته و هیچ ناراحتی یا التهابی را شاهد نخواهید بود. به دلیل افزایش سطح سروتونین ممکن است حس سرخوشی و شادمانی را تجربه کنید.

در جریان روز دهم تا سیزدهم سطح هورمون استروژن به بالاترین حد خودش رسیده و این دقیقا زمانیست که تستسترون نیز روندی افزایشی به خود می‌گیرد. پوست در این شرایط سرشار از رطوبت طبیعی و کلاژن بوده و به همین دلیل بسیار مستحکم و انعطاف پذیر خواهد بود.

در این دوران پوست تقریبا در بهترین شرایطش قرار داشته و تاثیر قاعدگی بر پوست قابل مشاهده نیست، بنابراین همان روتین مراقبت از پوستی که قبلا انجام می‌دادید کفایت می‌کند. اگر تمایل داشتید استفاده از یک مرطوب کننده سبک نیز توصیه می‌شود.

فاز تخمک گذاری

روز چهاردهم، یعنی دقیقا قبل از اینکه دوره پریود جدیدتان آغاز شود به فاز تخمک گذاری اختصاص دارد. پوست شما تا ۵ روز آینده همچنان عالی به نظر می‌رسد. اما در ادامه با کاهش سطح دو هورمون تستسترون و استروژن، تغییراتی قابل مشاهده خواهد بود.

با افزایش سطح هورمون لوتئینه کننده پوست شما در برابر باکتری‌ها آسیب پذیرتر می‌شود. در دوران تخمک گذاری هرگز با صورت آرایش کرده نخوابید و علاوه بر این، به شستشو و ضدعفونی کردن مناسب دستان خود نیز اهمیت بیشتری بدهید. این کار از انتقال باکتری‌ها به پوست صورت و در نتیجه ایجاد آکنه‌ بیشتر جلوگیری خواهد کرد.

در این دوران از محصولات مراقبتی پوست فاقد چربی استفاده کنید. از محصولات پایه آب و سبک مانند فیس میست، اسپری‌ها، تونیک‌های سبک و میسلار واتر کمک بگیرید. از محصولاتی که باعث بسته شدن منافذ پوستی می‌شوند استفاده نکنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *